Bezpieczeństwo młodzieży w Internecie

Motto Dnia

Istnieje tylko jedna droga do innych ludzi - droga serca.
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny


Dzisiaj jest: Czwartek
22 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Cecylia, Jonatan, Stefan
Do końca roku zostało 40 dni.
Zodiak: Skorpion

Znaczna część rodziców jest świadoma tego, że Internet nie zawsze jest dla ich dzieci miejscem bezpiecznym. Jednak wiedza na temat zagrożeń płynących z Internetu, nie jest powszechna. Media pokazują często sprzeczne komunikaty, w których to Internet ukazany jest jako idealne dzieło dające młodym ogromne dobrodziejstwo. Natomiast innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełen zagrożeń m.in. przemocy. W takiej sytuacji rodzice czują się niepewni, nie wiedzą co mają zrobić i w końcu nie robią nic. Niewątpliwie nie jest tak, że młodzi dzięki temu, że spędzają w sieci dużo czasu, umieją rozpoznać niebezpieczeństwo i wiedzą jak zachować się w zagrażającej sytuacji. Rodzice nie powinni nigdy oddalać się i pozostawiać młodych w Internecie samym sobie, ale muszą mądrze towarzyszyć im w poznawaniu wirtualnego świata.

 

Wyróżnia się trzy pozycje zagrożeń, takie jak:

 

  1. Niebezpieczne treści - w tej kategorii wymieniane są materiały pornograficzne, które mimo prawnych zakazów ciągle są w bardzo łatwy sposób dostępne także dla niepełnoletnich użytkowników. Niebezpieczne treści obejmują przemoc, rasizm oraz przekazy promujące zachowania autodestrukcyjne takie jak: branie narkotyków, skrajne odchudzanie czy sposoby na samobójstwo;

  2. Niebezpieczne kontakty - Internet umożliwia nawiązywanie nowych znajomości i łatwe szukanie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jest to jedna z jego istotnych funkcji, ale także tutaj może dochodzić do nadużyć takich jak uwodzenie dzieci w Internecie w celu późniejszego wykorzystania seksualnego. Niebezpieczne kontakty mogą dotyczyć także zjawisk takich jak werbunek do sekty lub grupy przestępczej;

  3. Niebezpieczne działania, czyli cyberprzemoc oraz seksting - zachowania określane mianem cyberprzemocy takie jak: agresja werbalna, zamieszczanie ośmieszających treści, czy tworzenie specjalnych obraźliwych stron lub profili. Kolejnym nowym trendem jest tzw. seksting, czyli przesyłanie własnych intymnych zdjęć lub filmików za pomocą telefonu komórkowego lub komunikatorów internetowych. Żeby zabezpieczyć dziecko przed tymi zagrożeniami trzeba z całą pewnością towarzyszyć dziecku w jego odkrywaniu Internetu. Ważne są także rozmowy o tym, jakie sytuacje mogą się przydarzyć w sieci i jak się wtedy zachować. Jeśli już wydarzy się coś złego, ważne aby nie tracić głowy, nie obwiniać siebie, ani dziecka, ale okazać wsparcie i spróbować znaleźć rozwiązanie.

Jolanta

bezpieczne wakacje 180 150pobrane (1)105897pobranebaner0logocropped ZDJ 2014 09 09 14.09.34 300x163logolo logopobrane (3)pobrane (2)