2017/2018

Motto Dnia

Istnieje tylko jedna droga do innych ludzi - droga serca.
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny


Dzisiaj jest: Czwartek
22 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Cecylia, Jonatan, Stefan
Do końca roku zostało 40 dni.
Zodiak: Skorpion

W miesiącach maju i czerwcu 2018 roku w Naszej placówce została zorganizowana zbiórka karmy dla schroniska w Ropczycach. Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrożenie młodzieży do aktywnego udziału w zbiórce żywności.
Cieszę się, że młodzież mieszkająca w Bursie wzięła udział w akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny wychowankom Naszej placówki.
Zakupioną karmę przekazaliśmy Schronisku „Przytul Psiaka” w Ropczycach.

J. Smagała

Zobacz Galerię

11 czerwca 2018 roku młodzież z Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach pod opieką wychowawcy, wzięła udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Przedszkolu nr 1 w Ropczycach.

Wychowankowie wraz z opiekunem czytali bajki przedszkolakom z grupy „Biedronki” i „Kotki”. Dzieci z zaciekawieniem i radością słuchały bajek przyniesionych do przedszkola.
Na pamiątkę tego spotkania otrzymaliśmy serduszko wręczone przez dziewczynkę w imieniu pozostałych dzieci.

 (…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki             z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)

Powyższy cytat pochodzi z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie”

J. Smagała

 

Zobacz Galerię

Dnia 6 czerwca Nasi wychowankowie wraz z Panią Marceliną Mycek wybrali się do pobliskiej Pizzerii gdzie czekały na nich gorące i pachnące pizze. A to wszystko po to, aby wspólnie uczcić miniony Dzień Dziecka. Apetyt był duży, pizza przepyszna, humory dopisywały. Pizza znikała w mgnieniu oka. Najedzeni i zadowoleni wróciliśmy do Bursy a tam na młodzież czekała kolejna atrakcja: urządzenie do waty cukrowej, na którym każdy z osobna mógł ukręcić dla siebie taki przysmak dzieciństwa . To był dzień pełen wrażeń, którego długo nie zapomnimy.

M. Mycek

Zobacz Galerię

W Naszej Bursie staramy się obchodzić urodziny wszystkich wychowanków! Pamiętać o tak ważnym dla nich dniu. W końcu urodziny ma się tylko raz w roku. Stąd 23 maja wspólnie obchodziliśmy 18 urodziny naszego wychowanka Oskara. Życzenia w imieniu wszystkich wychowanków złożyła Przewodnicząca Samorządu – Gosia. Po odśpiewaniu „sto lat’’ i zdmuchnięciu świeczek wszyscy zasiedliśmy do poczęstunku, który dla solenizanta przygotowały koleżanki i koledzy na zajęciach grupy kulinarnej.

M. Mycek

Zobacz Galerie

        W Naszej placówce młodzież rozwija swoje zainteresowania i poszerza umiejętności poprzez zaangażowanie w pracę rożnych sekcji i grup.

            W Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach działa Sekcja sportowa. Wychowankowie bardzo chętnie uczestniczą w meczach piłki nożnej lub grają w koszykówkę ponieważ zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. Przy mniej sprzyjającej pogodzie nasze spotkania odbywają się w Bursie, gdzie młodzież uczestniczy w rozgrywkach ping ponga, bilarda lub gra w piłkarzyki. W trakcie zajęć u młodzieży widać duże zaangażowanie i zdrową rywalizację.                                       

      W naszej placówce działa również Grupa wolontariatu. Młodzież bierze udział w różnych zbiórkach i akcjach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących pomocy.             

Wychowankowie uczestniczą w akcjach „Góra Grosza”, „Ile waży Św. Mikołaj”, „Harcerska Gwiazdka z Nieba” i „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w zbiórce znaczków pocztowych, zakrętek i karmy dla schroniska „Przytul Psiaka”. Grupa organizuje też pomoc koleżeńską w nauce wychowankom potrzebującym tego wsparcia. Prowadzimy także Kronikę Wolontariatu, którą uzupełniamy o kolejne nowe przedsięwzięcia.

     W Bursie działa Sekcja artystyczna, której celem jest rozwijanie zainteresowań oraz wzbogacenie wszechstronnego rozwoju osobowości młodzieży poprzez wychowawcze wartości działań plastycznych, muzycznych i fotograficznych. Młodzież podczas zajęć przygotowuje zaproszenia i dekoracje okolicznościowe,  wykonuje zdjęcia i regularnie uzupełnia Naszą wystawę fotografii   o nowepozycje..

    Natomiast Grupa kulinarna rozwija zainteresowania kulinariami jako umiejętnościami pożytecznymi, wykorzystywanymi w codziennym życiu, jak również jako formy spędzania czasu wolnego, mogącego rozwinąć się w interesujące hobby. Wychowankowie podczas spotkań nabywają umiejętności pieczenia ciast, przyrządzania deserów, sałatek oraz przygotowywania kolorowych kanapek, zapiekanek czy pizzy.

         W placówce również działa Sekcja rzemiosła, której zadaniem jest rozwijanie zainteresowań artystyczno-manualnych. Młodzież podczas zajęć wykonuje kartki świąteczne i okolicznościowe, drewniane aniołki, stroiki świąteczne oraz ciekawostki na stół świąteczny i okolicznościowy.

      Ponadto w Bursie jest też Grupa ogrodniczo-florystyczna, której zadaniem jest rozwijanie zainteresowań, pomysłowości i oryginalności poprzez tworzenie przez młodzież wyrobów ogrodniczych i florystycznych. Wychowankowie podczas zajęć wykonują obrazy z kwiatów i liści, kwiaty z liści, kompozycje z suszonych kwiatów czy kartki okolicznościowe.

   Droga młodzieży, jeśli chcecie wiedzieć więcej o naszej placówce lub zamieszkać w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach zapraszamy do odwiedzenia Naszej strony: www.mbursa.pl, gdzie znajdziecie więcej informacji.

 

 

Jolanta Smagała

Międzyszkolna Bursa w Ropczycach jest środowiskiem wszechstronnego rozwoju wychowanków. Pomaga w kształtowaniu talentów i wyrównywaniu szans, zdobywaniu wiedzy i umiejętności pozwalających sprostać wyzwaniom czekającym na nich w dorosłym życiu. Codzienna praca wychowawcza odbywa się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo i akceptację, co ma poszerzyć możliwości rozwojowe i niwelować niedociągnięcia. To właśnie wychowanek jest w centrum uwagi, a dla  wychowawcy ważne są jego troski i problemy. Podstawą wszelkich działań wychowawcy jest poznanie wychowanka i integracja grupy, gdyż w grupie osiąga się zawsze lepsze wyniki niż w pojedynkę. Ponadto dzięki dobrej integracji wychowankowie stają się bardziej otwarci, aktywniejsi i twórczy.

Dlaczego warto zamieszkać w Bursie?

Oferujemy:

 • Pokoje 1,2,3 i 4 - osobowe,
 • Pokoje 1-osobowe dla uczennic w ciąży,
 • Pomieszczenie multimedialne,
 • Pomieszczenie kuchenne,
 • Łazienki żeńskie, męskie i dla osób niepełnosprawnych,
 • Bezpłatne Wi-Fi,
 • Uczestniczymy w organizacji żywienia,
 • Wszystkie wymogi sanitarno – higieniczne.

Jeśli masz trudności w nauce możesz liczyć na pomoc wychowawców i starszych kolegów w formie:

 • indywidualnej
 • zespołowej

Jeśli jesteś aktywny zapraszamy Cię do pracy w Samorządzie/ Sekcjach i Grupach:

 • możesz mieć wpływ na życie społeczności Bursy – będziesz mieć możliwość współdecydować o organizacji imprez i odpowiedniej atmosferze ,
 • możesz skorzystać z atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu (Sekcja Artystyczna, Sekcja Sportowa, Sekcja Rzemiosła, Grupa Ogrodniczo-Florystyczna, Grupa Kulinarna, Grupa Wolontariatu).

Zadbamy o Twoje samopoczucie i bezpieczeństwo. Mieszkając tu będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania, wziąć udział w programach profilaktycznych, dowiesz się jak poradzić sobie ze stresem, jak szybko i efektywnie uczyć się, jak rozwiązywać swoje problemy – w tym pomoże Ci wychowawca.

Wspólnie z grupą i wychowawcą możesz uczestniczyć w zorganizowanych formach spędzania czasu wolnego między innymi – ogniska integracyjne, wieczorki, konkursy turnieje, wyjazdy do kina. Będziesz mieć możliwość korzystania z siłowni, pokoju gier (bilard, ping-pong, piłkarzyki) oraz biblioteczki gier planszowych.
Ze strony wychowawców możesz liczyć na życzliwość, wyrozumiałość, takt pedagogiczny.

M. Mycek

W Naszej placówce w każdy czwartek odbywają się wieczorki czytelnicze dla chętnych wychowanków. Podczas spotkań młodzież recytuje wiersze znanych poetów m. in. Adama Asnyka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Św. Jana Pawła II.

Dzięki, tym spotkaniom wychowankowie mają możliwość zapoznać się bliżej z poezją znanych twórców. Młodzież z niecierpliwością czeka na kolejne spotkania z poezją.

     Z każdym wieczorkiem czytelniczym przybywa nam słuchaczy. Mam nadzieję, że tak jak słuchanie poezji, tak ich czytanie stanie się dla naszych wychowanków przyjemnością.

 Jolanta Smagała

Już po raz kolejny młodzież oraz wychowawcy Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach, pod honorowym patronatem Starosty Pana Witolda Darłaka Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, przygotowała i przeprowadziła Akcję „3-Maj z Konstytucją” mającą na celu przypomnienie i rozpowszechnianie wiedzy wśród mieszkańców Ropczyc na temat uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. 27 kwietnia 2018 r. Wychowankowie Bursy pod opieką Pani Izabeli Pawłowskiej chodzili po mieście z flagą i przypominali o zbliżającym się, jakże ważnym dla nas Polaków święcie. Nie omieszkali wdepnąć do ropczyckich szkół, odwiedzić władze miasta oraz księży. Nie zapomnieliśmy o najmłodszych naszych mieszkańcach i udaliśmy się do dzieciaczków Ropczyckiego Przedszkola nr 1. Milusińscy cierpliwie wysłuchali co mamy do powiedzenia, podziękowali za flagi i ochoczo ruszyli do wspólnego zdjęcia. Próbowali porozmawiać z najsłynniejszą postacią  miasta – ks. dr. Janem Zwierzem, jednak dobrodziej nasz pozostał kolejny raz niewzruszony i za nic w świecie nie chciał rozmawiać. Wykorzystaliśmy jego niewzruszenie i postanowiliśmy uwiecznić go na fotografiach.

            Poprzez zaangażowanie Naszej młodzieży w akcję pokazali, jak ważna jest dla nich Konstytucja oraz postawa obywatelska.

Zobacz Galerie

 Izabela Pawłowska

„Nadszedł czas rozstania, czas podsumowania tego, czego nauczyliśmy się i tego, co przeżyliśmy. Nadszedł także czas na wspomnienia, wskazówki, przestrogi.  Wreszcie nadszedł czas na opuszczenia murów naszej Bursy. Choć chwila ta zamyka pewien rozdział naszego życia, nie możemy mówić tu o końcu. Teraz możemy powtórzyć słowa Winstona Churchilla:  „To nie jest koniec, to nie jest nawet początek końca, to dopiero koniec początku”.
Wchodzimy w nową erę naszego życia, lecz na zawsze zapadnie nam w pamięć Bursa. Być może istnieją miejsca piękniejsze, ale to wszystko wokół jest nasze. Za nami mniej lub bardziej udany start, przed nami przyszłość. Pamiętajmy, że świat należy do nas, bo przyszłość to młodzież”

27 kwietnia w Naszej Bursie odbyło się Pożegnanie Maturzystów. Były wspomnienia, podziękowania i łzy wzruszenia. Humor i żart obok rozrzewnienia, niepewność obok nadziei, perspektywy obok wspomnień to odczucia towarzyszące każdemu pożegnaniu, również temu w tym roku. Cóż Nasi maturzyści pozostaną we wspomnieniach, a jeśli chodzi o realizację ich planów i perspektyw to oczekujemy, że będą nas odwiedzać i opowiadać o swoich osiągnięciach.

Naszym Maturzystom życzymy oczywiście jak najlepszego zdania egzaminu dojrzałości, pomyślności w wyborze dalszej drogi edukacyjnej oraz sukcesów zawodowych i osobistych.

 M. Mycek

26 kwietnia dwie z naszych wychowanek: Patrycja i Emilka obchodziły swoje 18 urodziny. Wraz z pomocą wychowawcy zorganizowano przyjęcie z okazji urodzin.
W przygotowanie przyjęcia włączyli się wszyscy koledzy i koleżanki.  Na zajęciach grupy kulinarnej wykonano tort o smaku tirami su, następnie pięknie nakryto stół i wspólnie z pozostałymi przystąpiono do obchodzenia 18 urodzin koleżanek. Dziewczynki swoje urodziny obchodziły bardzo uroczyście. Na początku imprezy przyjęły życzenia od przedstawicieli Samorządu, następnie wszyscy zaśpiewali „100 lat", po czym zdmuchnięto świeczki na torcie i częstowano się pysznym ciastem. Patrycja i Emilka w tym uroczystym dla nich dniu były bardzo pozytywnie zaskoczone przygotowaną niespodzianką.

M. Mycek

W Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach w dniu 17 kwietnia 2018 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia wychowankowie brali udział w rozgrywkach w bilarda. 

Młodzież z podziałem na zespoły grała w bilarda a zwycięzców nagradzaliśmy gromkimi brawami.

Później młodzież tańczyła przy muzyce, było dużo zabawy, radości i śmiechu. Wychowankowie aktywnie spędzili ten dzień oraz oczekują, że w podobny sposób uczczą go w przyszłym roku.

Mamy nadzieję, że takie działania prowadzone przez naszą placówkę spowodują, że wychowankowie będą myśleć o swoim zdrowiu każdego dnia.

 Izabela Pawłowska

Jolanta Smagała

„Udany wieczór”- pod takim hasłem w dniu 12 kwietnia odbyły się zabawy integracyjne dla naszych wychowanków. Wychowankowie musieli zmierzyć się z szeregiem konkurencji, które sprawiły im wiele radości. W miłej atmosferze bardzo szybko minął nam czas przeznaczony na wspólne zabawy. Podczas warsztatów wychowankowie mieli okazję przedstawić swoim kolegom własną osobę, cechy, zainteresowania, co zaowocowało głębszym poznaniem.
Wychowankowie podzieleni na grupy musieli także zareklamować siebie w grupie,   co z początku sprawiało wiele trudności, później natomiast wiele radości.    W trakcie warsztatów uczniowie musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością oraz umiejętnością pracy w grupie. Bardzo ważnym elementem było uświadomienie wychowankom, że  sami mają duży wpływ na swoje życie  i że ze swoimi problemami nie są sami. Zawsze otrzymają pomoc, jeżeli tylko o nią poproszą.

Dziękujemy wszystkim wychowankom za aktywność, zabawę, uśmiech na twarzy i mile spędzony czas.

M. Mycek

      W dniu 5 kwietnia 2018 roku wychowankowie Bursy uczestniczyli w zajęciach Sekcji sportowej na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy Liceum Ogólnokształcącym w Ropczycach pod opieką Pani Jolanty Smagały.

Spotkanie rozpoczęto od krótkiej rozgrzewki, po czym wychowankowie zagrali mecz w piłkę nożną a następnie w koszykówkę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, było dużo radości podczas gry, a i pogoda nam dopisywała.

Wychowankowie z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia na świeżym powietrzu.

Zobacz Galerie

Jolanta Smagała

Zgodnie tradycją 26 marca spotkaliśmy się przy świątecznym stole . Wszystkie dekoracje i ozdoby przygotowała działająca w Bursie Sekcja rzemiosła, natomiast o tradycyjne wypieki wielkanocne zatroszczyli się nasi wychowawcy.  W dzisiejszych czasach, gdy każdy dzień mija niezauważony, to święta sprawiają, że mamy czas nacieszyć się sobą. Siedząc przy świątecznym stole w wyjątkowym nastroju, mamy okazje do rozmów, by potem te radosne chwile wspominać przez cały rok.
Niech to będzie dla wszystkich czas uroczysty.
Życzymy radosnej Wielkanocy wypełnionej nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiary w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym roku po raz pierwszy odbył się „Powiatowy Kiermasz wielkanocny” pod patronatem Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Pana Witolda Darłaka.

Na Hali Widowiskowo – Sportowej w Ropczycach swoje wielkanocne wyroby prezentowały szkoły, placówki oraz indywidualni przedsiębiorcy. Bursy oczywiście nie mogło zabraknąć. Prezentowaliśmy za pośrednictwem Pani Izabeli Pawłowskiej – wychowawcy w Bursie, wyroby Naszej młodzieży.

W tym roku, młodzież mieszkająca w placówce przygotowała kurczaki, baranki i zajączki z włóczki oraz jajka do koszyczka ze święconką i na patyczku, aby można było pięknie udekorować dom na zbliżające się Święta Wielkanocne.

Bardzo miło jest nam gdy możemy uczestniczyć w takich imprezach bo możemy pokazać, że Nasza młodzież ma artystyczną duszę. 

Zobacz Galerie

 I. Pawłowska

Promocja, promocja jeszcze raz promocja.

             20 marca br. odbyły się Targi szkół w Wiśniowej. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć przedstawiciela Bursy. Prezentowała ją Pani Izabela Pawłowska – wychowawca w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach.

W tym roku szkolnym mury szkoły w Wiśniowej opuści około 90 uczniów, którzy dzięki Targom mogli poznać ofertę rożnych szkół. Kilka osób zainteresowanych było również Naszą placówką. Młodzież brała ulotki i zadawała pytania na temat Bursy, warunków lokalowych oraz opłat.
Można oczywiście opowiadać, ale to nie to samo co obejrzeć na żywo.

            Dlatego, serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony internetowej,
zapoznania się z naszą ofertą, a także do obejrzenia Bursy „od środka”.

            I. Pawłowska

13 marca 2018 roku na Hali Widowiskowo – Sportowej w Ropczycach odbyły się Dni Otwarte. Pani Izabela Pawłowska – wychowawca w Bursie, w asyście dwóch wychowanek – Małgorzaty Gacoń i Klaudii Zajchowskiej promowały Naszą placówkę i zachęcały gimnazjalistów do jej zwiedzania. Ku naszej uciesze byli oni zainteresowani i chętni do zamieszkania w Bursie. 

            Bardzo gorąco zapraszamy do Nas. Przyjdźcie, zobaczcie jak w naszym małym środowisku jest fajnie.

Serdecznie zapraszamy.   

Zobacz Galerie

   
I. Pawłowska

13 marca 2018 r.  w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Przedsięwzięcie to miało na celu zaprezentowanie Bursy w środowisku lokalnym. Tradycyjnie już uczniów z klas gimnazjalnych i nauczycieli zaprosiliśmy także do Naszej placówki. Zainteresowani mogli obejrzeć pokoje mieszkalne, porozmawiać z wychowawcą i wychowankami. Zwiedzających zapoznano z głównym celem działania Bursy jakim jest wspomaganie dydaktycznej i wychowawczej roli Szkoły, uzupełnianie i wzmacnianie oddziaływań wychowawczych domu rodzinnego oraz wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży.

M. Mycek

    8 marca 2018 roku, obchodziliśmy w naszej placówce ŚWIĘTO KOBIET. Jak co roku, chłopcy przygotowali upominki dla Pań i Dziewczyn. Zakupili wiosenne kwiaty-tulipany, które wręczyli wszystkim Paniom pracującym w Bursie.

Natomiast koleżanki zaprosili na świetlicę po czym złożyli im życzenia i wręczyli im słodkie upominki, co sprawiło Dziewczynom dużo radości.

Również i Panowie pracujący w Busie pamiętali o Paniach, które obdarowywali życzeniami i kwiatami.

Chłopcy i Panowie starali się, aby ten dzień był szczególny i miły dla bohaterek marcowego święta.

                                                                                                               Jolanta Smagała

 

Zobacz Galerie

22 stycznia 2018 roku młodzież mieszkająca w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach wraz z wychowawcami odwiedziła Publiczne Przedszkole nr 1 w Ropczycach w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

            Młodzież wraz z wychowawcami czytała dzieciom bajki. Cztery grupy dzieciaków słuchały pięknych opowiadań i bajek przyniesionych do przedszkola.

Dzieciaczki bardzo chętnie słuchały bajek pomimo tego, że część bajek była znana. Na początku trochę dalej usiadły na podłodze ale im bardziej zagłębialiśmy się w kolorowe stronice bajek tym dzieciaki były coraz bliżej nas. Aż wreszcie usiadały nam na kolanach i bardzo blisko nóg.

            Bardzo przyjemnie czyta się bajki, zwłaszcza gdy ma się takich słuchaczy. Dzieci były bardzo zadowolone i nie chciały nas wypuścić ale obiecaliśmy, że jeszcze przyjdziemy.

 

Zobacz Galerie

Izabela Pawłowska

Jolanta Smagała

W dniu 18 styczna 2018 roku w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach odbyło się spotkanie z położną Panią Marią Golenia, która jest pracownikiem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach. Tematem spotkania było: „Dojrzewanie – higiena i profilaktyka”.

Opiekę nad wychowankami w tym czasie sprawowała Pani Jolanta Smagała. W zajęciach uczestniczyła młodzież mieszkająca w Bursie, która z ciekawością słuchała treści omawianych przez gościa. Poruszono ważny temat higieny osobistej i to, że wyniku jej braku można zachorować na różne choroby lub grzybicę. Prowadząca zajęcia wspomniała również   o antykoncepcji i profilaktyce zapobiegania rakowi piersi. Później Pani Maria odpowiadała na liczne pytania młodzieży, które zapisane zostały na kartkach i przed zajęciami wrzucone zostały do pudełka pod nazwą „Pytania do położnej”.                                                                            

Wychowankowie zadawali też gościowi dodatkowe pytania na, które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży mieszkającej w Bursie.

Zobacz Galerie

                                                                                                                            

                                                                                                                             Jolanta Smagała

            22 grudnia 2017 r. Międzyszkolnej Bursy z życzeniami i kolędą  na ustach przyszli  przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 w Ropczycach. Było to bardzo miła i nieoczekiwana wizyta.

            Dziękujemy serdecznie za życzenia i bardzo piękną przedświąteczną niespodziankę.

My również życzymy spokojny, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2018.

Zobacz Galerie

Czas Świąt w naszej Bursie jest jednym z ważniejszych wydarzeń w ciągu roku szkolnego… Niewątpliwie Wigilia, która odbyła się 20 grudnia jest takim wydarzeniem. Nasze wspólne Świętowanie zaczęliśmy od wysłuchania przemówienia Pani Dyrektor. Następnie w krótkim programie artystycznym przedstawiciele Samorządu przypomnieli wszystkim o istocie Świąt Bożego Narodzenia. Wskazano na to, aby świat nie uległ podejrzliwości i zniechęceniu , ale budował pokój i tolerancję. Po wysłuchaniu życzeń i programu artystycznego Pani Dyrektor zaprosiła do wspólnego spożycia wieczerzy.
W radosnych nastrojach zasiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej, pełnej pysznych potraw przygotowanych przez naszych pracowników oraz darczyńców. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości.

 

Wtedy jest Boże Narodzenie

 

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata

i wyciągasz do niego ręce,

jest Boże Narodzenie.

 

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać,

jest Boże Narodzenie.

 

Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad,

które jak żelazna obręcz uciskają ludzi

w ich samotności,

jest Boże Narodzenie.

 

Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei "więźniom",

tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego,

moralnego i duchowego ubóstwa,

jest Boże Narodzenie.

 

Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,

jak bardzo znikome są twoje możliwości

i jak wielka jest twoja słabość,

jest Boże Narodzenie.

 

Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg

pokochał innych przez ciebie,

 

Zawsze wtedy,

jest Boże Narodzenie.

 

Matka Teresa z Kalkuty

 

 M. Mycek

15 grudnia odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty artystyczne o tematyce Bożonarodzeniowej. Tym razem do naszej Bursy przybyli uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Dra Jana Zwierza w Ropczycach oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim, którzy wraz z opiekunami wykonali ozdoby choinkowe. Wszystkie ozdoby zostały wykonane w bardzo staranny i dokładny sposób, a czas umilano sobie słuchając oraz nucąc świąteczne piosenki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w warsztatach i zachęcamy do dalszej współpracy.
Radosnych Świąt!

M.M

Po raz kolejny w dniu 8 grudnia 2017 r. w naszej Bursie klimat Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć w czasie świątecznych warsztatów artystycznych, podczas których uczniowie zamienili się w artystów i z ogromną pasją oraz zaangażowaniem tworzyli świąteczne   dekoracje pod kierunkiem Pani Marceliny Mycek. Było to już czwarte i przedostatnie spotkanie w ramach cyklu warsztatów rękodzieła artystycznego.

Udział w nich wzięli uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach im. W. Witosa oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Prof. K. Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim. Zajęcia te cieszyły się ogromną popularnością. Zarówno młodzież jak  i opiekunowie wykonywali anioły z szyszek oraz zawieszki na choinkę z koralików.  Wszystkie dekoracje zostały przyozdobione na różne sposoby według indywidualnych gustów uczestników. Zajęcia te miały na celu integracje młodzieży szkolnej z Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, pobudzanie wyobraźni artystycznej uczestników oraz umilenie Świąt osobom starszym i samotnym. Wszystkie prace, które wykonali uczestnicy warsztatów zostaną przekazane dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Rudzie.

 

Marcelina Mycek

 

Zobacz Galerie

W czwartek 7 grudnia odbyły się już trzecie zajęcia w ramach warsztatów artystycznych. Tak jak poprzednie, tak i tym razem zajęcia prowadziła Pani Izabela Pawłowska przy współudziale Pani Marceliny Mycek.
Gośćmi tym razem byli najmłodsi czyli przedszkolaczki z Przedszkola nr 1w Ropczycach , przyszły aż cztery grupy( pszczółki, kotki, jagódki, biedronki)
Dzieciaczki wykonywały aniołki z papieru i koralików. Choć wydawać by się mogło, że te malutkie rączki nie podołają koralikom to przyznać muszę, że świetnie im to wyszło. Oczywiście potrzebowali pomocy ale radzili sobie świetnie, a jak się cieszyli!
Bardzo miło i przyjemnie się pracowało, bo dzieciaczki umilali prace śpiewem piosenek oraz recytowaniem wierszyków. Miło było patrzeć na ich pracę. Oby więcej takich zajęć i kontaktu z najmłodszymi.

Zobacz Galerie

30 listopada 2017 w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach odbyły się drugie warsztaty artystyczne. Tym razem zaszczyciła nas swoją obecnością młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wraz ze swoimi opiekunami. Zajęcia prowadziła Pani Izabela Pawłowska.
Tematem zajęć były aniołki z koralików i bańki, które uczestnicy warsztatów ozdabiali świątecznymi rysunkami za pomocą farbek żelowych. Bańki nie tylko pomalowali na zewnątrz ale także w środku, wyszły pięknie. A co tyczy się aniołków, jestem pełna podziwu dla sprawności manualnej młodzieży. Aniołki te są piękne chociaż to ciężka i misterna praca, a jednak młodzież poradziła sobie świetnie. A najlepszym widokiem były ich uśmiechnięte twarze i ta radość z tak małej rzeczy. Oni potrafią pięknie się cieszyć.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będę mogła pracować z tą młodzieżą.

W listopadzie bieżącego roku, jak rok rocznie już od kilku lat, Międzyszkolna Bursa w Ropczycach rozpoczęła cykl warsztatów rękodzieła artystycznego, podczas których przygotowane zostaną świąteczne ozdoby. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Starostę Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego – Pana Witolda Darłaka.

Celem imprezy jest integrowanie dzieci i młodzieży szkół i placówek działających na terenie naszego Powiatu.

Pierwsze spotkanie odbyło się 24 listopada 2017 roku, w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach. Zajęcia warsztatowe poprowadziła Pani Izabela Pawłowska – wychowawca w Bursie. Wychowankowie Bursy oraz młodzież niepełnosprawna uczęszczająca na zajęcia WTZ wykonali piękne aniołki z papieru, które trafią na choinkę w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach. Każdy aniołek był inny, zważywszy na to, że niektórzy podopieczni mieli trudności przy wykonywaniu prac manualnych. Młodzież wykonała kawał dobrej roboty dobrze się przy tym bawiąc i żartując.

Drugie spotkanie odbyło się w siedzibie Międzyszkolnej Bursy 30 listopada 2017 r.

uczestniczyli w nim uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach oraz po raz kolejny – uczestnicy  Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach.

Młodzież, pod przewodnictwem Pani Izabeli Pawłowskiej i przy wsparciu swoich opiekunów przygotowała piękne aniołki z koralików, wymagające dużej precyzyjności w pracy oraz ozdobili żelowymi malunkami choinkowe bombki.

Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny towarzyszyła nam pozytywna atmosfera oraz świąteczny nastrój i mamy nadzieję, że będzie tak podczas kolejnych trzech planowanych spotkań.

 Jeszcze raz serdecznie dziękujemy młodzieży biorącej udział w warsztatach za zaangażowanie, a Panu Staroście – za wsparcie naszych działań.

 Zachęcamy też do odwiedzenia Naszej placówki i zapoznania się  jej ofertą. W Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach mogą bowiem mieszkać uczniowie uczący się poza miejscem stałego zamieszkania, w szkołach podstawowych (klasy VII i VIII), gimnazjach i szkołach ponadpodstawowych oraz słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, w wieku do 24 lat.

  Serdecznie zapraszamy!!!!   

 

 

Anna Górka

Izabela Pawłowska

Zobacz Galerie

Po trzyletniej przerwie, 28 listopada 2017 roku po raz kolejny wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach wzięli udział w X Turnieju Tenisa Stołowego Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych i Szkół z województwa podkarpackiego w Jarosławiu. Turniej był objęty honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego. W skład reprezentacji naszej Bursy weszli: Gabriela Skóra i Arkadiusz Siuta oraz opiekun Pani Izabela Pawłowska.

            W turnieju wzięło udział 21 szkół i placówek. Rozgrywki trwały długo. Słabsi odpadali, a lepsi zawodnicy pięli się do góry. Po raz pierwszy w historii turnieju pierwsze miejsce zajęła Dziewczyna – pokazała na co ją stać i troszkę chłopcom utarła nosa. Niestety nasi zawodnicy nie zajęli żadnego zaszczytnego miejsca, ale nie o wygraną tu chodzi tylko o dobrą zabawę, na nią i w tym roku mogliśmy liczyć.

           

W przyszłym roku też pojedziemy ( jak Nas zaproszą☺) !!! 

Izabela Pawłowska

W dniu 23.11.2017 roku w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach odbyło się spotkanie z Inspektorem Bezpieczeństwa Higieny i Pracy. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli wychowankowie Bursy, omówiono zasady BHP, w szczególności postępowania na wypadek zagrożenia przeciwpożarowego, zapobieganie takiemu zagrożeniu, udzielaniu pierwszej pomocy i identyfikacja zagrożeń. Poruszono również ważny temat higieny osobistej i co za tym idzie, zagrożeń związanych z jej nieprzestrzeganiem, którymi m.in. jest przenoszenie różnych chorób i wirusów. Młodzież również została zapoznana z ryzykami dla zdrowia i bezpieczeństwa,  związanymi z wykonywanymi świadczeniami Wolontarystycznymi.

                                        

 

                                                                                                                                      Jolanta Smagała

Jak rok rocznie w Naszej Bursie, 15 listopada 2017 r. odbył się „Chrzest pierwszoroczniaków”. W tym roku do naszej społeczności dołączyło 9 nowych wychowanków – liczba ta rośnie z roku na rok.

             Zabawę rozpoczęliśmy od zebrania, na którym ogłoszono, że „dzisiaj w Bursie jest zabawa, czyli Chrzest Kotów”. Tradycja Bursy nakazuje bowiem, aby każdy nowo przyjęty wychowanek przeszedł chrzest, po którym to staje się pełnoprawnym mieszkańcem Bursy.

Wychowankowie starszych roczników wraz z wychowawczyniami Paniami Izabelą Pawłowską i Marceliną Mycek przygotowali zabawy, które miały na celu ukazanie „ciężkiej doli” wychowanków Naszej Bursy.

Pierwszym zadaniem Naszych Kotków było picie mleka ze spodeczków. Oczywiście dla utrudnienia odbywało się to w mało wygodnej pozycji (na kolanach) i z unieruchomionymi rękami (aby sobie nie pomagać).

Następnie zawiązaliśmy Kotkom oczęta i żeby nie były głodne jak to maleństwa mają w zwyczaju, nasze łakomczuszki nakarmiły się nawzajem pysznym kisielkiem. Troszkę to było trudne trafić drugiemu kotkowi do buzi zważywszy na to, że kocięta miały zasłonięte oczy.

Po pysznym jedzonku przyszedł czas na „upiększanie się”. Kotkom została nałożona maseczka z soku z cytryny, cynamonu i cukru, aby Nasze Kotki miały piękną, gładką i zawsze młodą cerę. Następnie Kocięta dmuchały mąkę dla utrwalenia maseczki i pięknego wyglądu.

Na koniec „ochrzczone Kotki” musiały cały ten bałagan, który oczywiście same zrobiły, posprzątać. No bo kto miał to posprzątać ??? Przecież nie Ci, którzy te zabawy wymyślili.

I takim to optymistycznym akcentem zakończyliśmy naszą zabawę, z której byli zadowoleni jak wszem i wobec wiadomo przede wszystkim Ci, którzy ten chrzest przygotowali. I wszystko byłoby w porządku jakby nie fakt, że Nasze tegoroczne Kotki bawiły się równie dobrze ja i my „starzy wyjadacze”. Ha, ha....

Jak chcecie się z nami pobawić to do Nas dołączcie.

 

 

Izabela Pawłowska

 

Zobacz Galerie

Tradycyjnie, jak co roku jesienną porą, mieszkańcy Bursy wyruszają na pieszą wycieczkę pod Krzyż Milenijny na Borkach Chechelskich. W tym roku, 15 listopada, dziewięcioro wychowanków w asyście Pań wychowawczyń Izabeli Pawłowskiej i Jolanty Smagała, kolejny raz podążyli szlakiem kamienistej, asfaltowej i bardzo krętej drogi, aby stanąć na szczycie małej górki u podstawy Krzyża. Pogoda podczas wyprawy była znakomita, niebo bezchmurne, piękne świeciło słońce choć, niestety już nie tak ciepłe ale bardzo przyjemne.

            Młodzież bardzo zadowolona, że po raz kolejny wybraliśmy się na wyprawę. Część osób szła po raz pierwszy, ale byli i „weterani” którzy już kolejny raz powędrowali. Jedni i drudzy tak samo zadowoleni, nie ważne – pierwszy, drugi czy trzeci raz, ważne że razem. Bardzo przyjemnie „podreptać” w miłym towarzystwie, nawet tak daleko.

 

W przyszłym roku również idziemy.

Jesteś zainteresowany to dołącz do Nas.

 

ZAPRASZAMY.

 

 

Izabela Pawłowska

W jesienny wieczór 25 października wychowankowie Naszej Bursy miło spędzili czas przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek oraz ziemniaczków. Ciepło bijące z ogniska oraz możliwość wspólnych rozmów sprawiły, że atmosfera imprezy była ciepła i przyjazna. Dzięki koledze Markowi mieliśmy odpowiednią oprawę muzyczną przy akompaniamencie gitary. Wychowankowie wraz z wychowawcą, nucąc znane i lubiane przeboje, oddawali się wspomnieniom oraz snuli plany na przyszłość. Ten nostalgiczny wieczór był okazją do szczerych rozmów, żartów i pogłębienia relacji.

M.M

 

Zobacz Galerie

Na przekór jesiennej aurze nasi wychowankowie postanowili miło spędzić wieczór. W dniu 5 października zorganizowany został wyjazd młodzieży mieszkającej w Bursie do Kina „Jedność” w Sędziszowie Małopolskim na film pt. „TO”.  Celem wyjazdu była integracja młodzieży oraz wzmocnienie ich więzi koleżeńskiej. Wychowankom bardzo podobał się film, a wycieczka sprawiła wiele radości. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny wyjazd.

 

Marcelina Mycek

W dniu 28 września 2017 roku w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach odbyła się impreza z okazji „Dnia chłopaka”.

 Po zebraniu się wszystkich na świetlicy i krótkim powitaniu, Dziewczyny złożyły życzenia Chłopcom z okazji ich święta.

 Później wręczyły im, upominki, czym Chłopcy zostali mile zaskoczeni. Ucieszyli się również z faktu, że koleżanki o nich nie zapomniały.

 Impreza przebiegała w sympatycznej atmosferze, było dużo radości i śmiechu. A wszystko to działo się pod troskliwym okiem Pani Marceliny Mycek.

 

 

 Jolanta Smagała

W dniu 27 września w naszej Bursie odbył się Turniej Bilarda. Rozgrywki zostały przygotowane przez wychowanków Bursy, w pokoju gier, pod opieką Pani Marceliny Mycek. Turniej był dobrze zorganizowany. Dopisywały świetne humory, a gra przebiegała na wysokim poziomie. W rezultacie około dwugodzinnej „walki” młodych zawodników przy stole pierwsze miejsce zajęła Patrycja, drugie miejsce zajął Arek oraz trzecie miejsce przypadło Dawidowi. Gratulujemy świetnego pomysłu na miłe spędzanie wolnego czasu
i dobrą zabawę.  Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie dziękujemy.

 

Marcelina Mycek

 

Zobacz Galerie

Powoli wdrażamy się w szkolną rzeczywistość rozpamiętując jeszcze wakacyjne przyjemności. Ale co było, to było.  Za nami kolejny tydzień września i odbyte wybory do Rady Samorządu Bursy. Udział w nich wzięła cała społeczność Bursy, wybierając kandydatów na poszczególne funkcje.

Przewodniczącą Samorządu w roku szkolnym 2017/2018 została Małgorzata Gacoń, zastępcą Oskar Ćmielowski , sekretarzem-skarbnikiem Arkadiusz Siuta .

Równocześnie odbyły się wybory na opiekuna Samorządu którym została Pani Marcelina Mycek

Gratulujemy i zapraszamy do czynnego udziału w życiu placówki.

 

Marcelina Mycek

Jak co roku na początku września w Bursie organizowane są Wieczorki zapoznawcze. Przyszła do nas „nowa” młodzież więc trzeba ją zintegrować ze „starymi” mieszkańcami.

W tym roku po raz pierwszy od istnienia Bursy wychowankowie „trochę inaczej” się zapoznali. A wyglądało to tak.

Usiedli wszyscy na korytarzu koło Pokoju wychowawców. Siedzieli na podłodze, krzesłach, kanapie gdzie kto mógł. I się zaczęło.

Wszyscy bez oporów i zachęcania zaczęli przedstawiać się i opowiadać o sobie. Tak się rozgadali, że ciężko ich było „rozgonić” żeby poszli do swoich pokoi bo zbliżała się cisza nocna - 22.00. Tak się „nakręcili”, że urządzili kolejny Wieczorek na dyżurze innego wychowawcy. Bardzo się polubili, a praca z taką młodzieżą to czysta przyjemność.

Już niedługo kolejne wieści o Naszej Wspaniałej Młodzieży.

Izabela Pawłowska

Wakacje minęły bardzo szybko i nadeszła pora powrotu do szkoły… i do Bursy. W naszej Bursie wrzesień to czas integracji, wzajemnego  poznawania się i zawierania przyjaźni. Stęskniliśmy się za sobą! Pierwsze dni września upłynęły nam na wakacyjnych wspomnieniach… Do naszej Bursy dołączyli nowi koledzy. Rok szkolny rozpoczęliśmy integracyjnymi wieczorkami gier planszowych. Wspólne zabawy przy miłej muzyce wyzwalają w nas pozytywną energię i chęć działania! W czasie popołudniowych zajęć rozwijamy nasze zainteresowania: artystyczne, czytelnicze, kulinarne . Ale póki za oknem świeci słońce spędzamy czas na spacerach oraz grach na świeżym powietrzu.

Powodzenia w nowym roku szkolnym!

 

 

 

Marcelina Mycek

bezpieczne wakacje 180 150pobrane (1)105897pobranebaner0logocropped ZDJ 2014 09 09 14.09.34 300x163logolo logopobrane (3)pobrane (2)