2014/2015

Motto Dnia

Istnieje tylko jedna droga do innych ludzi - droga serca.
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny


Dzisiaj jest: Czwartek
22 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Cecylia, Jonatan, Stefan
Do końca roku zostało 40 dni.
Zodiak: Skorpion

16 czerwca br. wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach, mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach profilaktycznych z wykorzystaniem ,,alko-gogli”, poprowadzonych przez wychowawcę – Panią Annę Żuczek.

Alkogogle to specjalne okulary pokazujące rozmyty obraz, jaki widzi pijany kierowca.

Służą do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu:

  • obniżenie koncentracji
  • spowolnienie czasu reakcji
  • niemożność określenia kierunków
  • zniekształcenie widzianego obrazu
  • zmiany w ocenie odległości
  • zmniejszenie możliwości oceny sytuacji
  • podwójne widzenie
  • brak koordynacji mięśniowej

Warto dodać, iż u niektórych ludzi wymienione zaburzenia mogą wystąpić nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, czyli w sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi jest stosunkowo niewielkie. Także niektóre lekarstwa w połączeniu z alkoholem mogą spowodować różnorodne zaburzenia. Alko-gogle symulują zaburzenia, jakich doznaje przeciętna osoba, po spożyciu alkoholu.

Podczas zajęć, wychowankowie wykonali kilka prostych ćwiczeń „na trzeźwo”, czyli bez okularów , a potem powtórzyli je „po pijanemu”, z nałożonymi okularami . Wśród ćwiczeń znalazły się .min.: przejście przez całą długość korytarza, tor przeszkód – przejście między pachołkami oraz ćwiczenia na sprawność i dokładność spostrzegania różnych przedmiotów, osób, ocenę odległości.

Po zakończeniu zajęć, podczas krótkiej pogadanki, wychowankowie jednoznacznie stwierdzili, iż osoba pod wpływem alkoholu ma zniekształcony obraz postrzeganej rzeczywistości, nie potrafi trafnie ocenić odległości, ma problemy z koncentracją a także z opóźnieniem reaguje na pewne bodźce, sytuacje.

ss

28 Maja br. wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach uczestniczyli w różnych rozgrywkach sportowych, zawodach, konkurencjach
w ramach tzw. ,,Dnia Sportu”. Młodzież naszej placówki miała możliwość sprawdzenia swoich możliwości podczas gdy w bilarda, w ping- ponga czy też piłkarzyki, rywalizując w tym także z wychowawcami oraz pracownikami Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach. Każdy mógł sprawdzić swoje siły podczas przeciągania liny, bądź ocenić swoją szybkość i sprawność podczas konkurencji polegającej na pokonaniu pewnej odległości poprzez skok w worku. Wychowankowie wzięli także udział w różnych testach, psychotestach, z wykorzystaniem m.in. kart do gry.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w rozgrywkach sportowych, była zdrowa rywalizacja oraz mnóstwo śmiechu. Na koniec spotkania, każdy z wychowanków otrzymał drobny upominek, w postaci zdrowej żywności.

Zobacz Galerie

29 kwietnia 2015 roku, wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcacego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, pod opieką Pani Anny Żuczek, po raz trzeci przeprowadzili Akcję pod hasłem ,,3maj z Konstytucją”. Tegoroczną akcję, swoim patronatem objął Starosta powiatu ropczycko – sędziszowskiego – Pan Witold Darłak.

Celem Akcji było poznanie, jak mieszkańcy Ropczyc obchodzą 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Poza sondą uliczną, przeprowadzoną wśród napotkanych przechodniów, uczniowie odwiedzili także ropczyckie szkoły, biblioteki, urzędy, a także Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera. Pytania zadane w sondzie dotyczyły również najważniejszych faktów historycznych, związanych
z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Zarówno napotkani mieszkańcy, jak i pytani urzędnicy, wykazali się dużą znajomością faktów dotyczących uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród sposobów świętowania tego wyjątkowego dnia, najczęściej padały odpowiedzi, iż w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja mieszkańcy oglądają programy telewizyjne przedstawiające i przypominające wydarzenia sprzed 224 lat, wybierają się na pikniki miejskie, a także biorą udział w uroczystych Mszach Świętych.

Fundamentalnym celem Akcji było przypomnienie, o niezwykle istotnych dla naszego kraju wydarzeniach historycznych, dlatego warto pamiętać, aby w dniu 3 maja wywiesić w naszych domach symboliczną biało – czerwoną flagę oraz uczcić pamięć bohaterów naszej Ojczyzny.

Zobacz Galerie

Zobacz Filmik

24 kwietnia w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach, miała miejsce uroczystość pożegnania uczniów klas maturalnych, którzy tego dnia, wraz z zakończeniem swojej ścieżki edukacyjnej, zakończyli swój pobyt w naszej placówce.

Po oficjalnym zakończeniu i otrzymaniu świadectw ukończenia szkoły, wychowankowie naszej placówki zgromadzili się na świetlicy, gdzie przy słodkim poczęstunku mogli obejrzeć prezentację multimedialną, przypominającą wychowankom chwile spędzone w Bursie.

Dyrektor Bursy złożyła maturzystom najlepsze życzenia, przede wszystkim powodzenia na egzaminach maturalnych, oraz w krótkiej przemowie wyraziła nadzieje, iż mieszkańcy opuszczający placówkę, będą mieli w pamięci głównie dobre chwile spędzone w Bursie.

Absolwenci opuszczający szeregi wychowanków otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz upominki książkowe, ufundowane przy wsparciu Starosty Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego. Kolejno młodzież miała czas, by indywidualnie pożegnać się z kolegami
i wychowawcami Bursy. Był to moment niezwykle wzruszający, pełen życzeń radości, pomyślności i szczęścia.

Naszym Drogim Maturzystom życzymy dużo wytrwałości w realizacji wytyczonych celów i marzeń, podejmowania samych mądrych i trafnych decyzji, dotyczących przyszłości, powodzenia w dorosłym życiu a przede wszystkim zdania matury na 100% oraz dostania się na wymarzone studia.

W naszej bursie organizowane są zajęcia kulinarne, podczas których wychowankowie uczą się w jaki sposób samodzielnie przygotować posiłek. W trakcie przygotowywania ulubionych posiłków, wychowankowie uczą się zasad zdrowego żywienia, higieny oraz poznają podstawowe przepisy BHP.  Uczestnicy zajęć współdecydują o tym, jaką potrawę będą przygotowywać - uczą się zatem planować. Najważniejszym jest jednak fakt, że takie przedsięwzięcia znacznie podnoszą samoocenę oraz wywołują radość i uśmiech na twarzach wychowanków. Na ostatnich zajęciach młodzież przygotowywała kanapki z nowalijkami, natomiast na kolejne zajęcia zaplanowano sałatkę grecką.

Wielkanocne Święta mocno kojarzą się ze staropolską tradycją. Podtrzymują ją również wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach.

Dnia 26 marca młodzież mieszkająca w naszej Bursie zorganizowała krótki program słowno-muzyczny przybliżający ducha Świąt Wielkanocnych – „Ty wskazałeś drogę do miłości – Ty Panie…” Podczas spotkania wychowankowie wraz z pracownikami podzielili się świątecznym jajkiem – symbolem życia i odrodzenia. Nie zabrakło również innych tradycyjnych potraw, nakryć, dekoracji świątecznych oraz pięknej oprawy muzycznej.

Spotkanie, którego celem było kultywowanie polskich tradycji, przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze.

19 Marca, wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach mieli możliwość uczestniczenia
w zajęciach na temat niepełnosprawności. Głównym celem zajęć było przybliżenie młodzieży problematyki osób niepełnosprawnych oraz wskazanie,
iż osobom o obniżonej sprawności należy się taki sam szacunek jak osobom sprawnym. Elementem wprowadzającym w tematykę niepełnosprawności było wskazanie przez wychowanków, jakiego typu ograniczenia powodują, iż możemy mówić o danej osobie jako osobie niepełnosprawnej. Ponadto, praca w grupie pozwoliła sformułować definicję osoby niepełnosprawnej, wychowankowie poznali także rodzaje niepełnosprawności.

Pogadanka na temat czynności, które osoby sprawne mogą wspólnie wykonywać z osobami niepełnosprawnymi pozwoliła wychowankom dostrzec różnice między sprawnością
a niepełnosprawnością.

Ostatnim punktem przeprowadzonych zajęć było ustalenie i podzielenie się własnymi uwagami na temat tego, w jakich sytuacjach my sami nie czujemy się w pełni sprawni. Młodzież wyraziła zdanie, iż utrata bezpieczeństwa, pewności, stabilności, a w pewnym sensie i utrata sprawności pojawia się m.in. w chwili gdy zgaśnie światło, gdy złamiemy nogę, gdy jesteśmy chorzy – leżymy w łóżku
i niekiedy na skutek różnych dolegliwości nie możemy się z niego podnieść, także w sytuacji gdy jesteśmy
w obcym kraju i nie rozumiemy języka, którym porozumiewają się tamtejsi mieszkańcy.

Podsumowaniem zajęć był wysnuty przez wychowawcę wniosek, iż to, że ktoś jest niepełnosprawny nie umniejsza jego godności oraz nie oznacza, iż jest on gorszy od innych. Każdy człowiek bowiem obdarzony jest godnością, ma więc pełne prawo żyć, uczyć się oraz realizować swoje cele
i marzenia.

 

INFORMUJEMY, że w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach w każdym miesiącu, wychowankowie, Rodzice oraz nauczyciele będą mogli nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty Poradni Psychologiczna – Pedagogicznej w Ropczycach w celu rozwiązania problemów osobistych, rodzinnych i edukacyjnych.

W miesiącu MARCU – 25.03.2015 (Środa) w godzinach od 16.00 do 17.00 Będzie można skorzystać z pomocy psycholog.

 

We wtorek 10 marca 2015 od godziny 8.00 do godziny 14.00 odbył się Dzień Otwarty w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach, podczas którego uczniowie mieli okazję do poznania placówki, w której być może od września zamieszkają. Kandydaci szkół gimnazjalnych poznali propozycje dodatkowych zajęć oraz możliwości rozwijania swoich zainteresowań. Ponadto, nie zabrakło okazji do porozmawiania z wychowawcami oraz wychowankami.

W ramach Dnia Otwartego, wychowawcy wraz z wychowankami udali się do Poszczególnych szkół, gdzie mogli dotrzeć z ofertą do uczniów, którym nie udało się odwiedzić Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach.

Na Hali Widowiskowo – Sportowej, Międzyszkolną Bursę w Ropczycach promowała Pani Anna Żuczek. Odwiedzający tamtejszą szkołę gimnazjaliści, mieli okazję obejrzeć występy Zespołu Pieśni i Tańca ,,Rochy” czy też szkolnego zespołu tanecznego,
w rytmie wielu znanych przebojów muzycznych. Ponadto, dużą popularnością cieszyły się owocowe drinki, serwowane przez podopiecznych szkolnego Klubu Barmana. Można było również wziąć udział w profesjonalnej sesji fotograficznej, czy też skosztować różnych przekąsek, oferowanych przez uczennice grupy kulinarnej.
O dobrą atmosferę zadbały także uczennice Zespołu Szkół, które w przerwach prezentowały swój talent muzyczny, wykonując różne utwory, w tym także w języku angielskim i francuskim.
Gimnazjaliści, przybywający na Halę widowiskowo-sportową, chętnie pytali o szczegóły oferty naszej placówki. Można było obejrzeć krótki filmik, prezentujący Bursę, w tym np. pomieszczenia, z których wychowankowie na co dzień korzystają tj. świetlicę, pomieszczenie kuchenne, pokój gier – ze stołem do bilarda czy też pokoje wychowanków.
W Zespole Szkół Agro – Technicznych Oferta Bursy prezentowały z kolei nasze wychowanki: Sylwia Rudnicka i Klaudyna Legęza wraz z Panią Marceliną Mycek.
W Liceum Ogólnokształcącym oferta Bursy prezentowała dyrektor Anna Górka podczas rozmów prowadzonych z opiekunami gimnazjalistów.
Wszyscy zainteresowani mogli zabrać ze sobą przygotowane specjalnie w tym celu ulotki, foldery, ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi naszej placówki.

 

Nauczyciele i Dyrekcja

DRODZY UCZNIOWIE !

    Serdecznie zapraszamy 10 marca 2015 r. (wtorek) na Dzień Otwartych Drzwi do Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach, znajdującej się w budynku Starostwa Powiatowego w Ropczycach na III piętrze.

    W tym dniu będziecie mogli szczegółowo zapoznać się z Naszą ofertą oraz zobaczyć bazę lokalową, a w tym:

–    pokoje w jakich mieszkają wychowankowie,
–    stołówkę,
–    inne pomieszczenia ogólnodostępne dla wychowanków.

Jeżeli jesteście zainteresowani - przyjdźcie, zobaczcie
i zamieszkajcie u Nas !!!

INFORMUJEMY, że w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach w każdym miesiącu, wychowankowie, Rodzice oraz nauczyciele będą mogli nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty Poradni Psychologiczna – Pedagogicznej w Ropczycach w celu rozwiązania problemów osobistych, rodzinnych i edukacyjnych.

W miesiącu STYCZNIU – 20.01.2015 (wtorek) w godzinach od 16.00 do 17.00 Będzie można skorzystać z pomocy psycholog.

Spotkanie Wigilijne jest doroczną tradycją naszej Bursy i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się 19 grudnia o godz.16.30. Przy pięknie nakrytym stole spotkała się młodzież naszej Bursy, pracownicy a także zaproszeni goście. W tym roku mieliśmy przyjemnośc gościc Starostę Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Pana Witolda Darłaka oraz Etatowego Członka Zarządu Panią Bernadetę Frysztak. Świąteczny nastrój podkreślił krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu naszych wychowanków.
Po występie Pani Dyrektor Anna Górka złożyła wszystkim wychowankom, pracownikom i zaproszonym gościom świąteczne życzenia. Ważnym punktem spotkania było odebranie świątecznej paczki od Aniołka, która okazała się miłą niespodzianką dla wszystkich wychowanków.
Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólnie śpiewane kolędy przy akompaniamencie kolegi Mateusza. Dzięki wysiłkom naszych wspaniałych pań kucharek mieliśmy szanse spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu czerwonego, barszczu białego , ryb smażonych, pierogów ruskich oraz z kapustą, kapusty z grochem i wielu innych smakowitych dań.
Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny wieczór.

W dniach od 24.11. – 05.12.2014 r. w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach prowadzona była XV Akcja Góry Grosza, w którą nasi wychowankowie już kolejny raz chętnie się włączyli, wrzucając monety o różnych nominałach do przygotowanej w tym celu skarbonki.

Finał Akcji miał miejsce 5 grudnia, w tym dniu odbyło się oficjalnie liczenie zebranych monet, pogrupowanie monet o tych samych nominałach, spisanie protokołu zbiórki oraz spakowanie zebranych pieniędzy i przygotowanie ich do wysyłki.

Warto podkreślić, iż w naszej placówce zbiórka pieniędzy w ramach Akcji Góry Grosza trwa cały rok, a nasi wychowankowie z dużym zaangażowaniem włączają się w prowadzoną Akcję.

Zobacz galerie

W dniu 8 grudnia zakończył się cykl warsztatów rękodzieła artystycznego w ramach imprezy kulturalnej pod hasłem "Świąteczny czas radości".
Łącznie, na przełomie miesiąca listopada i grudnia, w Międzyszkolnej Bursie odbyło się pięć spotkań, w których udział wzięło ponad 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, w tym uczniowie:

Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach,
Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach,
Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.
Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach,
Zespołu Szkół Technicznych im. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp.,
Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach,
Szkoły Przysposabiającej do Pracy Nr 1 w Ropczycach
W trakcie warsztatów uczniowie przygotowywali różnorodne ozdoby Bożonarodzeniowe, w tym: aniołki z koralików i ze styropianu, stroiki z orzechów, wianki i rozety ścienne, cekinowe bombki, choinki z kolorowych tasiemek i z szyszek oraz kartki świąteczne.
Podczas spotkań panowała miła atmosfera służąca integrowaniu się uczniów różnych szkół.
Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli Międzyszkolnej Bursy, tj. Panią Marcelinę Mycek i Panią Izabelę Pawłowską.

Przygotowane ozdoby przekazane zostaną pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Rudzie, aby umilić im przedświąteczny czas.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Międzyszkolna Bursa w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach i Starosta Ropczycko-Sędziszowski.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za współpracę i duże zaangażowanie.

Zadania Galerie

W dniu 5 grudnia bieżącego roku, w godzinach porannych, wychowanków Międzyszkolnej Bursy odwiedziła Pani Mikołajowa, przynosząc każdemu mieszkańcowi i pracownikowi Mikołajkowy słodki upominek. Pani Mikołajkowej (wyposażonej w dzwoniącą czapeczkę) towarzyszyły Śnieżynki oraz Renifer. Wychowankowie byli wyraźnie zdziwieni widząc sanie wyładowane prezentami, pchane przez renifera przez cały korytarz. Pomimo wszystko na twarzach obdarowywanych zagościł uśmiech, ponieważ w tym roku NIKT (z wyjątkiem Pani Dyrektor) nie dostał rózgi.

W rolach głównych wystąpili pracownicy Bursy:

Pani Mikołajowa – Pani Intendentka,
Śnieżynki – Panie Szefowa kuchni i Sprzątaczka,
Renifer – Pani Dyrektor.

Zobacz Galerie

W Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach rozpoczął się cykl warsztatów rękodzieła artystycznego w ramach imprezy kulturalnej pod hasłem "Świąteczny czas radości".

Organizatorami imprezy jest Międzyszkolna Bursa w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach oraz Starosta Ropczycko-Sędziszowski – Pan Stanisław Ziemiński.

Podejmowane działania mają na celu integrowanie młodzieży ponadgimnazjalnych szkół powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz uwrażliwianiu ich na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza osób starszych.

Pierwsze warsztaty, które odbyły się 21 listopada, prowadzone były przez Panią Izabelę Pawłowską, nauczyciela-wychowawcę Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach. Wzięli w nich udział uczniowie: Międzyszkolnej Bursy, Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi w Sędziszowie Młp. oraz Zespołu Szkół im. ks. dra
J. Zwierza w Ropczycach. W trakcie zajęć uczniowie przygotowywali ozdoby świąteczne, a w tym koralikowe aniołki, tasiemkowe choinki oraz świąteczne rozety.

Drugie warsztaty odbyły się 24 listopada i prowadzone były przez Panią Marcelinę Mycek, nauczyciela-wychowawcę Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach. Grupa uczestników powiększyła się wówczas o uczniów z: Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach
i Zespołu Szkół Technicznych im. K. Olszewskiego w Sędziszowie Młp. Tematem przewodnim stały się wianuszki z szyszek, orzechów włoskich i różnych elementów dekoracyjnych.

Przed nami jeszcze 3 spotkania, podczas których młodzież będzie poznawać różne techniki tworzenia ozdób świątecznych i mamy nadzieję, że będzie bawić się równie dobrze, jak podczas spotkań, które już się odbyły.

 

Wszystkim szkołom serdecznie dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.

 

INFORMUJEMY, że w Międzyszkolnej Bursie w Ropczycach w każdym miesiącu, wychowankowie, Rodzice oraz nauczyciele będą mogli nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty Poradni Psychologiczna – Pedagogicznej w Ropczycach w celu rozwiązania problemów osobistych, rodzinnych i edukacyjnych.

W miesiącu GRUDNIU – 2.12.2014 (wtorek) w godzinach od 16.00 do 17.00Będzie można skorzystać z pomocy psychoterapeuty.  

Andrzejki to impreza należąca do tradycji mieszkańców Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach. Święto to obchodzone jest w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość czeka ich w uczuciach, zdrowiu, pracy.

W naszej placówce, andrzejkowy wieczór wróżb odbył się 28 listopada, a dobrą zabawę umiliły tradycyjne wróżby andrzejkowe, wśród których znalazło się m.in. popularne lanie wosku. Dzięki odrobinie fantazji, z kształtu woskowej figury nasi wychowankowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w nadchodzącym roku. Ponadto, zarówno dziewczęta jak i chłopcy mogli wywróżyć sobie imię swojej przyszłej sympatii, we wróżbie z wykorzystaniem łupin orzecha. Zabawa polegała na tym, iż dana osoba (chłopiec bądź dziewczyna) wkładała łupinę orzecha z karteczką ze swoim imieniem do miski z wodą, w której znajdowały się różne imiona męskie/ żeńskie. Zetknięcie łupiny z inną łupiną orzecha wróżyło w przyszłości związek z osobą, nosząca imię znajdujące się w łupinie. Nie zabrakło też wróżb z obieraniem jabłka, którego obierzyna rzucona za siebie wskazywała imię przyszłej sympatii, czy też zabawy z odczytywaniem znaczenia różnych symboli bądź wróżby polegającej na dodaniu wszystkich cyfr daty urodzenia, którego wynik wskazywał, jaka cyfra przypisana jest danej osobie oraz co o niej mówi. Andrzejkowy wieczór wróżb przyniósł wszystkim wiele radości i powodów do uśmiechu. Był świetną zabawą a jednocześnie okazją do spotkania w większym gronie. Warto pamiętać, iż wszystkie wróżby należy traktować z przymrużeniem oka, gdyż najważniejsza jest dobra zabawa !!

,,Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”

Zobacz Galerie

W naszej placówce działa Sekcja Sportowa, w ramach której wychowankowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowych w obrębie różnych dyscyplin sportu. Do dyspozycji Bursy jest również boisko sportowe należące do Liceum Ogólnokształcącego,
z którego młodzież nieodpłatnie korzysta. Dużym powodzeniem wśród naszych wychowanków cieszy się piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy badminton. Ponadto, młodzież chętnie korzysta z siłowni bądź też prowadzi rozgrywki w ping-ponga lub piłkarzyki.

W okresie zimowym wychowankowie mogę uczestniczyć w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 w Ropczycach za niewielką opłatą.

Zajęcia organizowane w ramach sekcji sportowej przyczyniają się do poprawy sprawności fizycznej naszych wychowanków, wpływają na ich zdrowie i samopoczucie, uczą współpracy i współdziałania w zespole oraz kształtują umiejętność przestrzegania zasad fair play.

Zobacz Galerię:)

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Jest to wspaniała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Dlatego też wychowankowie naszej Bursy postanowili uczcić ten Dzień, któremu przyświecała myśl: "Nie proś świata, aby się zmienił na lepsze, to ty zmień się pierwszy".

Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Pamiętajmy, że „życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej znaczą, niż udany dialog”.
To przecież ona sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Bądźmy zatem życzliwi nie tylko w ten jeden dzień, ale przez cały rok.

20 listopada 2014r. po raz dziewiąty odbył się Turniej Tenisa Stołowego Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Jarosławiu pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego. W turnieju wzięło udział 30 placówek z województwa podkarpackiego. Celem turnieju było popularyzowanie tenisa stołowego, aktywne wykorzystanie czasu wolnego, rywalizacja w duchu fair play, motywowanie młodzieży do aktywnego wypoczynku poprzez sport oraz integracja
i nawiązanie współpracy między placówkami.

Wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach po raz trzeci uczestniczyli
w turnieju. Pod opieką wychowawcy pani Izabeli Pawłowskiej wychowankowie Maciej Skórka
i Łukasz Szypuła reprezentowali placówkę w rozgrywkach tenisa stołowego. W ciągu czterech godzin młodzież w kilkudziesięciu meczach rywalizowała między sobą i walczyła o punkty. Turniej rozgrywany był w duchu rywalizacji fair play. Nie było przegranych wszyscy byli zwycięzcami. Rozgrywki zakończyły się około godziny 14.00, po czym wszyscy udali się do Zespołu Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Jarosławiu na ciepły obiad, rozdanie pamiątkowych dyplomów, statuetek oraz nagród dla najlepszych drużyn i zawodników. Po uroczystości rozdania nagród było oficjalne zakończenie turnieju i oczywiście gorące zaproszenie przez gospodarzy na kolejny już jubileuszowy dziesiąty Turniej za rok w Jarosławiu.

Zobacz Galerię:)

Izabela Pawłowska

Otrzęsiny nowych wychowanków to tradycyjna impreza organizowana w naszej Bursie. W tym roku szkolnym odbyła się 6 listopada 2014. Zanim  jednak wychowankowie złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali pamiątkowe certyfikaty pełnoprawnych wychowanków, musieli wykazać się wieloma sprawnościami, które pozwolą im przebrnąć przez trudy codziennego życia.  Młodzież znakomicie się z tego zadania wywiązała. Na koniec pierwszoklasiści złożyli przysięgę i zostali przyjęci do grona pełnoprawnych wychowanków Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach.

Wszystkim pierwszakom życzymy powodzenia w nauce, niegasnącego zapału, wiary we własne możliwości oraz wielu sukcesów !

Zobacz zdięcia:)

Jednym z podstawowych zachowań wychowanka jest wykonywanie przez niego obowiązków w sposób bezpieczny dla siebie, ale także dla pozostałych  kolegów i koleżanek. Do zaszczepienia takiego podejścia posłużyło nam szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym uczestniczyli nasi wychowankowie. Podczas szkolenia wychowankowie poznali zagrożenia i niebezpieczeństwa miejsca, w którym kontynuują swoją edukację. Szkolenie miało również na celu działanie profilaktyczne zmierzające do ograniczenia wypadków wśród młodzieży.

Ten wieczór w naszej Bursie był pełen dobrej muzyki. A wszystko za sprawą Towarzystwa Estrady Ukrainy, która przygotowała krótki koncert dla naszych wychowanków. Miłą niespodziankę dla wykonawcy przygotowała nasza młodzież, która ciepło i entuzjastycznie, przyjęła jego występ. Występ nagrodzony został gromkimi brawami i nie obyło się bez bisu.

W związku z przypadającą 36 rocznicą wyniesienia Karola Wojtyły na Tron Piotrowy wychowankowie Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach  pod opieką Pani  Marceliny Mycek upamiętnili  znakomitego Polaka  Jana Pawła II organizując wieczorek poświęcony Jego nauczaniu.

Jan Paweł II do młodzieży:

Bądźcie w tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was. Na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. Znałem młodzież polską. Nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski zależy od was. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi cywilizację miłości: w życiu osobistym, społecznym, politycznym, w szkołach, uniwersytetach, parafiach, w ogniskach rodzinnych, które kiedyś utworzycie. Nie żałujcie na ten cel młodzieńczego entuzjazmu, wysiłku ani ofiary. Bóg [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję (Rz 15,13).

W ostatni wtorek  września świętowaliśmy w naszej bursie  jeden z bardziej znaczących dni dla naszej małej społeczności - Dzień Chłopaka! Przygotowania trwały całe popołudnie - a wszystko to dla naszych wspaniałych mężczyzn.  Uroczystość rozpoczęto życzeniami skierowanymi  od  koleżanek.  Po życzeniach zaczęła się dla naszych chłopców chyba najlepsza część wieczoru, a mianowicie poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień, a tym bardziej wieczór, chłopcy spędzili w bardzo miłej atmosferze, i  będą go jeszcze długo wspominać. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

„Pierwsze koty za płoty" – tak można scharakteryzować u nas mijający miesiąc nauki szkolnej. Czas ten wykorzystany został na klimatyzację nowych wychowanków, a pozostałym pozwolił oswoić się z myślą, ze czas się zabrać do solidnej pracy.

Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów do Samorządu Międzyszkolnej Bursy w Ropczycach:

       Opiekun: Pani Marcelina Mycek

Przewodniczący: Jerzy Kalisztan

Zastępca przewodniczącego: Łukasz Szypuła

Skarbnik: Seweryn Strzałka

bezpieczne wakacje 180 150pobrane (1)105897pobranebaner0logocropped ZDJ 2014 09 09 14.09.34 300x163logolo logopobrane (3)pobrane (2)